Jak szukać pracy?

Znajdziesz tutaj porady jak dobrze napisać swoje CV, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, poznasz cechy charakteru pożądane na rynku pracy.

Praca po studiach lub w trakcie – jak szybko znaleźć?
Doświadczenie zawodowe to jedna z najwyżej cenionych na rynku pracy cech kandydatów, znacząco zwiększająca szansę na zatrudnienie. Podjęcie pierwszej pracy dla studenta lub absolwenta – gdy tego doświadczenia jeszcze brak – nierzadko wydaje się młodym ludziom bardzo trudnym zadaniem. Pojawiają się różnego rodzaju obawy: jak napisać CV do pierwszej pracy, co mówić na rozmowie kwalifikacyjnej, jaką podpisać umowę, czy aktywność zawodowa nie odciąga od zajęć na uczelni itp. Niemniej studenci i absolwenci powinni pamiętać, że wielu pracodawców chętnie przyjmuje młode, niedoświadczone osoby, a oferty zatrudnienia studentów bądź osób ze świeżym dyplomem są dość powszechne. Do poszukiwania pracy po studiach albo w ich trakcie warto się przygotować. Na co zwrócić uwagę i jakie kroki podjąć?

 

Poznaj rynek pracy

Dla studentów i absolwentów szukających pracy, Kraków jest bardzo dobrym wyborem. Rynek zatrudnienia w tym mieście jest chłonny i różnorodny, a młodzi ludzie przybywający do stolicy Małopolski na studia stanowią ogromny potencjał chętnie wykorzystywany przez pracodawców. O dobrej kondycji rynku świadczą statystyki. Zgodnie z danymi GUS stopa bezrobocia w maju 2022 r. wyniosła zaledwie 2,6% i była najniższa w Małopolsce (dla porównania, wskaźnik bezrobocia dla kraju w tym samym czasie to 5,1%). Spośród 13,8 tys. bezrobotnych zarejestrowanych w krakowskim urzędzie pracy pod koniec kwietnia b.r. tylko 16,7% stanowiły osoby do 30. roku życia, w tym zaledwie 6,7% – do 25. roku życia. Pracy można szukać przede wszystkim w internecie, na przykład wpisując Praca Kraków - oferty pracy, a także bezpośrednio u pracodawców.

Podjęciu dorywczej pracy w województwie małopolskim, a szczególnie w jego stolicy, sprzyjają rozwijane tutaj branże – turystyczna, gastronomiczna, rekreacyjno-rozrywkowa, edukacyjna, handlowa, a więc te, w których bardzo często oferowane jest sezonowe lub nie na cały etat zatrudnienie studentom. Co więcej, liczni pracodawcy rekrutują młode talenty spośród studentów i absolwentów – w pośredniczeniu między pracodawcami i stażystami, praktykantami pomagają biura karier tutejszych uczelni. Sytuacja na rynku pracy jest korzystna i warto ją wykorzystać.

Co jeszcze może Ci pomóc odnaleźć się w sytuacji? Sprawdź prognozę Barometru zawodów dla Krakowa – corocznego badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Znajdziesz tam listy zawodów deficytowy w mieście – zastanów się, w które z nich możesz celować.

 

Określ swój cel

Żeby szybko znaleźć pracę, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czego się chce. Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytania:

 • zatrudnienie dorywcze czy etat w branży, z którą wiążesz przyszłość – obie opcje mają swoje zalety. Dorywcze zajęcie może pomóc szybko podreperować budżet, łatwiej je podjąć. Z drugiej strony warto jak najszybciej postarać się spróbować swoich sił w wybranej dziedzinie, sprawdzić, czy faktycznie jest dla Ciebie, nawiązać pierwsze, nierzadko niezwykle cenne kontakty branżowe;
 • staż, etat, zlecenie, dzieło, a może własna działalność gospodarcza – słowem, jakie formy pracy (współpracy) są dla Ciebie dopuszczalne. Osobie bez doświadczenia najczęściej proponowana jest umowa na staż lub umowa o pracę na okres próbny. Umowy cywilnoprawne są mniej stabilne, ale dają większą elastyczność, np. jako osoba wykonująca dzieło lub zlecenie nie musisz spędzać dnia w biurze w określonych godzinach. Zwróć uwagę, czy pracodawca nie łamie prawa i nie oferuje np. umowy cywilnoprawnej w sytuacji, gdy relacja z podwładnym ma wyraźnie znamiona stosunku pracy (konieczność pozostawania do dyspozycji pracodawcy w określonym miejscu i czasie, wykonywanie wtedy wyznaczonych obowiązków itp.);
 • pełny czy niepełny etat – zatrudnienie na 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu może być trudne w przypadku studenta dziennego. Ustal, ile godzin w ciągu dnia, tygodnia i miesiąca możesz poświęcić na pracę.

 

Poznanie swoich preferencji pomoże Ci w czasie szukania zatrudnienia. Nie będziesz tracić czasu na ogłoszenia, które nie spełniają Twoich oczekiwań i od razu skupisz się na tym, co ma szansę się w Twoim wypadku sprawdzić.

 

Poznaj swoje atuty

Brak doświadczenia zawodowego Cię nie dyskwalifikuje – każdy przecież kiedyś zaczynał. Z całą pewnością masz inne atuty, które doceni wielu pracodawców. Zastanów się, co możesz zaoferować firmie, w której chcesz się zatrudnić, jakie są Twoje mocne strony, zarówno jeśli chodzi o umiejętności specjalistyczne, techniczne, jak i interpersonalne, miękkie. A potem naucz się nimi chwalić w CV oraz w czasie rozmów rekrutacyjnych.

 

Wykorzystaj dobre narzędzia

Wpisywanie w wyszukiwarkę fraz typu: praca Kraków i po kolei przeglądanie wyników trudno nazwać optymalną metodą poszukiwania zatrudnienia. Z pewnością nie jest to sposób pozwalający zaoszczędzić czas i energię. Zdecydowanie lepiej wykorzystać nowoczesne narzędzia rynku pracy, przede wszystkim:

 

 • portal z ofertami – pozwalający na filtrowanie ogłoszeń i błyskawiczne dotarcie do tych, które są zgodne z Twoimi oczekiwaniami, a także branie udziału w rekrutacjach z poziomu strony (bez konieczności wysyłania zewnętrznych e-maili). W Polsce działa kilka dużych, popularnych platform tego typu, np. praca.pl;
 • kreator CV online – pomoże Ci w kilkanaście minut przygotować profesjonalny życiorys. Stworzenie dobrego CV w przypadku osoby bez doświadczenia zawodowego jest możliwe. Możesz np. podać informacje o praktykach, działalności uczelnianej, non-profit, a nawet osiągnięciach artystycznych czy sportowych.

 

Na koniec rada: warto zachować optymizm. Początki bywają trudne, z drugiej strony krakowski rynek pracy należy do największych w Polsce i osoby szukające tutaj etatu mają w czym wybierać. Poznaj swoje prawa, preferencje i pamiętaj – każde doświadczenie zawodowe jest cenne. Im wcześniej je zdobędziesz, tym łatwiej będzie Ci się poruszać po rynku pracy i rozwijać w wybranej branży w przyszłości. 

Artykuł udostępniony dzieki wspólpracy z praca.pl
Porady dotyczące rekrutacji w języku angielskim

Na poniższych stronach internetowych znajdą Państwo bezpłatne porady dotyczące rekrutacji w języku angielskim:

1.Jak napisać CV po angielsku

https://pomocwangielskim.pl/jak-napisac-perfekcyjne-cv-po-angielsku/

2.Jak napisać list motywacyjny po angielsku

https://pomocwangielskim.pl/list-motywacyjny-po-angielsku-wzor-zwroty-przyklady

3.Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku - najczestsze pytania i odpowiedzi

https://pomocwangielskim.pl/rozmowa-kwalifikacyjna-po-angielsku/

4.Klauzula CV po angielsku

https://pomocwangielskim.pl/klauzula-cv-po-angielsku

Jak przygotować się do rozmowy o pracę

Właściwe przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej istotnie wpływa na poczucie pewności siebie w czasie jej przebiegu. Daje możliwość świadomego prezentowania informacji na swój temat. Ponadto wpływa na obniżenie stresu i zwiększa swobodę wypowiedzi. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to pierwsze sekundy decydują o tym, jakie wrażenie zrobisz na swoim rozmówcy. To, jak osoba rekrutująca oceni Cię na początku rozmowy, będzie rzutowało na przebieg procesu rekrutacyjnego. Dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

 1. Bądź gotowy na telefon. Staraj sie pamiętać gdzie składałeś swoje podanie, a gdy rekruter zadzwoni w nieodpowiednim momecie powiedz mu to i oddzwoń najszybciej jak dasz radę.
 2. Zaplanuj czas i trasę dojazdu. Sprawdź ile czasu zajmie ci dojazd na miejsce, wlicz w to niespodziewane sytuacje na drodze lub awarię. Miej pod ręką numer telefonu do rekrutera aby powiadomić go o sytuacji w razie spóźnienia.
 3. Zbierz informacje na temat firmy oraz stanowiska pracy. Zapoznaj się ze stroną internetową, przejrzyj materiały dostępne na temat firmy w intrenecie, przeczytaj artykuły i opinie. Zapoznaj się z informacjami na temat stanowiska pracy na portalach branżowych i w literaturze fachowej. Nawiąż kontakt z ludźmi pracującymi na danym stanowisku, dowiedz się jak wyglądają zarobki na stanowisku na które aplikujesz.
 4. Zachowaj ofertę na którą aplikowałeś. Najlepiej przechowuj wraz z CV i listem motywacyjnym wysłanym w opowiedzi. Łatwiej ci będzie przypomnieć sobie informacje zawarte w dokumentach aplikacyjnych i przeanalizować pod wzgledem potrzeb pracodawcy.
 5. Przygotuj sobie min. 30 sekundową prezentacje swojej osoby pod kątem konkretnej ofert pracy. Przećwicz ją kilka razy przed lustrem. Na spotkanie zabierz swoje CV, referncje i certyfikaty. Ewentualnie weź też kalendarz, notes i długopis.
 6. Zadbaj o swój wygląd zewnętrzny. Odpowiedni strój, czysty, wyprasowany i elegancki. Dopasowane buty, stonowany makijaż, schludna fryzura. Zadbaj o higiene osobistą. Wygląd ma znaczenie, rekruter bedzie oceniał kandydata również pod tym względem.
 7. Zadbaj o poprawną komunikację. Zwróć uwagę na swój sposób komunikowania się: - mimikę, gesty, postawę, - ton głosu, natężenie i tempo,- słowa mówione - konkretnie, jasno, poprawnie, entuzjastycznie, bez sloganów i przerywników,- aktywnie słuchaj rozmówcy by móc odpowiedzieć zwięźle i na temat. Nie przerywaj i nie dopowiadaj.
 8. Przypomnij sobie podstawowe zasady savoir-vivre.
 9. Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania m.in.:- Proszę opowiedzieć coś o sobie?- Dlaczego chciałaby Pani/Pan pracować w naszej firmie?- Proszę wymienić swoje zalety i wady?- Na czym polegała Pani/Pana poprzednia praca? Odpowiadając na pytania wybieraj najbardziej adekwatne punkty ze swojego życiorysu. Staraj się każdą odpowiedź popierać przykadami, koncentruj sie na tym jak radziłeś sobie z sytuacjami na zajmowanym stanowisku.
 10. Po rozmowie kwalifikacyjnej podziękuj i wyjdź. Jeszcze tego samego dnia możesz wysłać maila z podziękowaniami.

Rozmowa kwalifikacyjna najczęściej składa się z trzech części: wstęp (przywitanie, wstępne uprzejmości, niezobowiązujaca rozmowa), rozwinięcie (pytania do ciebie), zakończenie (pytania od ciebie, zakończenie spotkania). Rozmowa może być przeprowadzana przez więcej niż jedna osobę i być podzielona na dwa lub trzy etapy.

Pamiętaj! Już sam fakt zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną należy rozpatrywać w kategoriach sukcesu.

Artykuł przygotowała: Kamila Gołąb doradca zawodowy ABK AIK

Jak przygotować się do rozmowy o pracę - Assessment Centre

Przyjmując propozycję przyjścia na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy liczyć się nie tylko z możliwością indywidualnej rozmowy z osobą rekrutującą, ale również z udziałem w grupowej selekcji czyli centrum oceny (Assessment Centre, AC).

Zawarte poniżej informacje pozwolą Ci skutecznie przygotować się na taki rodzaj rekrutacji do pracy.

I.    Krótko o Assessment Centre (AC).                                                      
II.   Prawdopodobne typy zadań w Assessment Centre.
III.  Jak przygotować się do udziału w Assessment Centre?

I.    Krótko o Assessment Centre (AC).

AC to metoda grupowej selekcji jako wdrażania środków doboru i oceny personelu, której początki stosowania miały miejsce w… wojsku. Jej celem jest ocena w praktyce poszczególnych kompetencji istotnych dla stanowiska, na które aplikuje kandydat. W metodzie tej ocenia się bezpośrednio zachowania, czyli wskaźniki behawioralne.

Cechy Assessment Centre:
- Kilku kandydatów do pracy (osób ocenianych) spotyka się tego samego dnia, w tym samym miejscu aby uczestniczyć w ćwiczeniach, w tym ćwiczeniach symulacyjnych
- Oceną zajmuje się kilka osób. Ocena zintegrowana na ustalonych wymiarach dokonywana jest przez zsumowanie ocen zanotowanych przez wyszkolonych pracowników, którzy obserwują zachowanie kandydata podczas różnych ćwiczeń.
- Techniki pomiaru oparte są na analizie pracy. Stosuje się wiele technik pomiaru, w tym ćwiczenia symulacyjne.

Chociaż AC zawiera często rozmowę kwalifikacyjną, kwestionariusze osobowości i testy zdolności poznawczych, to ćwiczenia symulacyjne są najbardziej znaczące.
Przeważnie pełna sesja AC trwa od jednego do dwóch dni, sporadycznie trzy. Z racji cięcia kosztów często firmy decydują się na przeprowadzenie wszystkich zadań w ciągu jednego dnia roboczego. Jeżeli więc firma rekrutująca zaprasza Cię na rozmowę sugerując zarezerwowanie kilku godzin w ciągu dnia na to spotkanie lub nawet większą ilość dni – jest duże prawdopodobieństwo, że poproszą Cię o udział w Assessment Centre.
Różnorodność zadań (obejmująca wiele technik oceny /wywiady, symulacje, ćwiczenia, testy/), którą wykonują kandydaci, zwiększa możliwość wykazania się przez kandydata określonymi kompetencjami, koniecznymi dla danego stanowiska, o co trudno kandydatowi w trakcie wywiadu kompetencyjnego podczas standardowej rozmowy o pracę.

II.    Prawdopodobne typy zadań w Assessment Centre.

Kandydatowi, w przeciwieństwie do rozmowy kwalifikacyjnej czy też testów wiedzy merytorycznej, dużo trudniej przygotować się do AC. Badane są tutaj bowiem różne kompetencje w sytuacjach oraz scenkach, które mogą przybrać różnoraką postać.
Mnogość zadań i możliwość ich kombinacji właściwie uniemożliwia kandydatowi przygotowanie się i stawia go w obliczu nowego zadania, z którym musi sobie poradzić tu i teraz, zupełnie tak, jak w realnej sytuacji w miejscu pracy. Kandydaci wykonując zadania grupowe nie mają możliwości przygotowania się do nich również z tego względu, że nie da się przewidzieć zachowań i wypowiedzi innych uczestników.

Przykłady ćwiczeń w ośrodkach oceny:

 • Odgrywanie roli. Uczestnik rozmawia z osobą odgrywającą rolę, np. współpracownika, niezadowolonego podwładnego, trudnego klienta, itp. I próbuje rozwiązać problem. Zasadą jest, że ta sama rola odgrywana jest przez każdego kandydata na dane stanowisko.

Ocenie podlegają: • komunikatywność, wrażliwość interpersonalna; • asertywność; • umiejętność przekonywania; • giętkość w myśleniu; • reakcja na nowe informacje;

 • Grupowa dyskusja. Kilku kandydatów proszonych jest o rozwiązanie określonego zadania. Zadania mogą mieć charakter powiązany z oferowanym stanowiskiem pracy, np. uczestnicy mają uzgodnić strategię sprzedaży, ale również mogą być tematycznie odległe, lub wręcz abstrakcyjne, jak np. uzgodnienie strategii przetrwania po ocaleniu z katastrofy lotniczej na środku pustyni…

Oceniane będą: • umiejętność komunikowania się; • zdolności perswazyjne; • potrzeba dominacji; • zachowania w sytuacji konfliktowej; • umiejętności podejmowania decyzji i przewodzenia innym

 • Pisemna analiza przypadku, np. analiza materiału przedstawiającego jakiś problem organizacyjny (np. scenariusz negocjacyjny).

Obserwowane będą: • wiedza z branży i umiejętność jej zastosowania; • myślenie analityczne; • kreatywność;
„Sprawy do załatwienia”. Najlepiej w formie materiałów realnych, np. notatki, listy, raporty, itd. Zadaniem kandydata jest wejście w rolę menedżera i załatwienie wszystkich spraw.
Ocenie w tym zadaniu mogą podlegać: • Twoja umiejętność organizacji własnej pracy; • tempo i wydajność pracy; • spostrzegawczość; • możliwość znajdowania niestandardowych rozwiązań; • szybkość podejmowania decyzji; • umiejętność rozróżniania spraw ważnych od nieważnych;

 • Poszukiwanie faktów, by rozwiązać problem. Kandydat uzyskuje niewielką ilość informacji na temat jakiegoś problemu. Następnie ma okazję uzyskać dodatkowe informacje zadając pytania zespołowi ekspertów. Na koniec musi zaproponować swoje zalecenia dotyczące rozwiązania problemu.

Obserwowane będą: • wiedza z branży i umiejętność jej zastosowania • myślenie analityczne • kreatywność

 • Prezentacja (wystąpienie). Kandydaci występują z prezentacją na wybrany temat. Po prezentacji otrzymują od osób oceniających pytania.

Oceniane będą następujące umiejętności: • porządkowanie i przedstawienie informacji • komunikatywność i logika wypowiedzi • pewność siebie • odporność na stres podczas publicznej prezentacji.

III.    Jak przygotować się do udziału w Assessment Centre?

PRZED SPOTKANIEM STARAJ SIĘ PRZYGOTOWAĆ:


- Zapoznaj się z aktualnościami związanymi z branżą, w której starasz się o pracę.
- Zapoznaj się z zasadami autoprezentacji.
- Ćwicz wypowiedzi w grupie, zapytaj osoby z otoczenia jak widzą Cię w grupie i przemyśl uwagi, które powtarzają się najczęściej.
- Ćwicz analizowanie przypadków w domu.

PODCZAS WYKONYWANIA ZADAŃ:


- Czytaj treść zadań bardzo dokładnie.
- Zapomnij o obserwatorach, zachowuj się jakby ich nie było, skup się na problemie
- Podziel sprawy na  ważne i mniej ważne, żeby wiedzieć od czego zacząć
- Działaj a nie myśl tylko "co trzeba robić".
- Rozważaj różne rozwiązania, nie trzymaj się kurczowo pierwszego pomysłu, inne mogą okazać się lepsze.
- Zapisuj pomysły.
- Uzasadniaj swoje decyzje posiadaną wiedzą.
- Tworząc prezentację jasno i logicznie formułuj myśli.
- Pamiętaj o przejrzystymi łatwo dostępnym sposobie przekazania informacji
- Staraj się kontrolować swój czas pracy, żebyś zdążył zrobić, co zaplanowałeś. Może się zdarzyć, że oceniający nie dadzą Ci ani minuty dłużej, żebyś dokończył swoją pracę.

ĆWICZENIA W GRUPIE:


- Podczas dyskusji słuchaj  innych kandydatów i okazuj zrozumienie.
- Odnoś się do pomysłów innych, nie próbuj za wszelką cenę przeforsować swojego rozwiązania.
- Hamuj negatywne emocje i wybuchy złości.
- Staraj się od początku uczestniczyć w dyskusji, im później do niej dołączysz, tym będzie Ci trudniej.

Jeżeli dostałeś szansę sprawdzenia i zaprezentowania się w trakcie Assessment Centre - bądź naturalny! Pamiętaj, że AC jest metodą bardzo trafną, dlatego na niewiele się zda Twoje udawanie i granie kogoś innego niż jesteś. Próby odgadnięcia treści zadań czy kryteriów oceniania zostaną od razu zauważone i negatywnie wpłyną na Twoją ocenę.
Niczego nie udawaj i traktuj udział AC jako nową, rozwijającą przygodę. Staraj się być sobą, współpracować z innymi, dać z siebie to, co najlepsze.

Powodzenia!

Agata Piechowska

5 rad dotyczących mowy ciała, które pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę

5 rad dotyczących mowy ciała, które pomogą Ci zdobyć wymarzoną pracę

Ciało mówi o nas więcej niż nam się wydaje. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to co mówisz jest nie mniej ważne niż to, w jaki sposób mówisz i jakie ruchy wykonujesz. Słowa, które wypowiadamy są tylko niewielką częścią tego, co przekazujemy drugiej osobie.

Całkowita kontrola mowy ciała jest niezwykle trudną sztuką, ale są elementy nad którymi warto pracować i nauczyć się nad nimi panować. Stres towarzyszy praktycznie każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Naucz się nie okazywać zdenerwowania ani niepewności dzięki poniższym 5 radom dotyczącym mowy ciała.

1) Ręce mówią za Ciebie

To właśnie dłonie, a nie to co mówimy, przekazują osobie rekrutującej kluczowe informacje na nasz temat. Wszystko zaczyna się od uścisku dłoni na powitanie. Słaby uścisk zwykle świadczy o niepewności i nieśmiałości, zbyt gwałtowny i mocny może zapowiadać nieprzewidywalność lub chęć dominacji. Najlepszy jest złoty środek - pewny i energiczny uścisk dłoni sprawi, że zostaniesz oceniony jako osoba pewna siebie, o dużym poziomie energii i otwartości. Zadbaj o to żeby twoje dłonie były suche, spocone dłonie zdradzają stres i niepewność.

Podczas rozmowy kontroluj swoje dłonie. Kiedy słuchasz staraj się nimi nie poruszać tj. nie baw się nerwowo długopisem czy włosami. Najlepiej połóż dłonie luźno na kolanach nie krzyżując rąk - krzyżowanie kończyn wskazuje na postawę zamkniętą.  Natomiast kiedy to Ty mówisz wspomagaj się gestykulacją - pamiętaj jednak o tym, żeby nie było to przesadne, nerwowe wymachanie rękami.

2) Oczy mówią prawdę

Nawiązanie kontaktu wzrokowego świadczy o tym, że słuchamy drugiej osoby. Oczywiście jak w każdym przypadku umiarkowanie jest kluczem do sukcesu. Zbyt intensywne wlepianie wzroku w rozmówcę może wywołać u niego niepokój. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy zarówno podczas słuchania jak i opowiadania, ale w jak najbardziej naturalny sposób.

3) Postawa to podstawa

Kiedy siedzisz prosto, całym ciałem opierając się na krześle wysyłasz jasną informację do rozmówcy – jestem pewny siebie i czuję się komfortowo. Prosta postawa wydłuża nasze ciało, a im wyżsi się czujemy tym bardziej wzrasta nasza pewność siebie. Dobrze jest również trzymać stopy oparte o ziemię. Odradzamy zakładania nogę na nogę. Stopy oparte na ziemi pomagają w utrzymaniu prostej sylwetki oraz chronią przed nerwowym machaniem nogą. Ponadto krzyżowanie nóg podobnie jak krzyżowanie rąk sygnalizuje postawę zamkniętą.

4) Nie zapomnij o oddechu

Teoretycznie oddychanie jest czynnością automatyczną i nie możemy o nim zapomnieć. Często jednak zapominamy o prawidłowym, głębokim oddechu, który oczyszcza umysł i pomaga w konstruowaniu płynnych wypowiedzi. Spróbuj za każdym razem przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie wziąć głęboki oddech, dzięki temu nie stracisz tchu podczas odpowiedzi i będziesz jaśniej odpowiadał. Głębokie oddychanie pomaga również zredukować stres, uspokaja drżenie głosu i przyspieszone bicie serca. Tę technikę warto również zastosować przed wejściem na rozmowę. Kilka powtórzeń głębokiego oddechu i powolnego wypuszczania powietrza pomoże uspokoić nerwy.

5) Przestań się dotykać!

Może to zabrzmieć dziwnie, ale my ludzie mamy tendencję do dotykania swojego ciała kiedy czujemy zagrożenie. Począwszy od nerwowego bawienia się kosmykami włosów, nieustannego zaczesywania ich za uszy, poprzez dotykanie i pocieranie szyi, uszu, skubania paznokci, aż po nerwowe drapanie się. Większość z nas ma takie nawyki, dlatego warto pamiętać o zasadzie trzymania dłoni na kolanach, aby zapobiec ruchom, które zdradzają naszą niepewność.

Zastosowanie powyższych zasad może być na początku trudne, ale już po kilku rozmowach z pewnością wejdzie Ci w nawyk i przyniesie oczekiwane rezultaty.Powodzenia!

Artykuł powstał we współpracy z międzynarodowym portalem pracy velvetjobs.com oferującym ogłoszenia pracy z całego świata jak również z Polski [https://www.velvetjobs.com/job], konfigurator CV https://www.velvetjobs.com/resume-builder oraz bazę wiedzy na temat poszukiwania pracy.