Strona główna Strefa Studenta i Absolwenta Koła naukowe Koło Naukowe "Turystyka z Kulturą"


Koło Naukowe "Turystyka z Kulturą"

Początki koła naukowego Turystyka z Kulturą sięgają nieodległych czasów, a dokładniej 4 kwietnia 2022 r., kiedy to za zgodą dyrekcji Instytutu Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie, w sali 210, odbyło się pierwsze, (organizacyjne) spotkanie osób pragnących, także w godzinach pozalekcyjnych, poszerzać swoją wiedzę na temat turystyki oraz sprawdzać ją w praktyce. Wśród kilkunastu przybyłych osób wszyscy to studenci pierwszego roku kierunku Turystyka i Rekreacja. Naszą misją, co zawarliśmy w tytule koła, jest nauczyć się jak z wielką kulturą, szacunkiem i klasą pilotować i oprowadzać nawet najbardziej niesforne grupy turystów. Nazwa Instytutu, gdzie zajmujemy się turystyką, na pewno też wywarła swój wpływ na nazwę koła.  

Do dnia dzisiejszego odbyły się kolejne trzy spotkania, na których pojawiły się osoby z II oraz III roku TiR. W ich trakcie ustaliliśmy tematy, którymi studenci chcieliby się zajmować w przyszłości. Na liście znalazły się: Szkolenie z Pierwszej Pomocy zakończone certyfikatem, Spotkania z pilotami turystycznymi oraz przewodnikami, którzy opowiedzą, jak w praktyce wygląda kuchnia tego zawodu, Szkolenie na temat ruchu lotniczego na Lotnisku Balice, Wizyta we wrocławskim oceanarium, a także Hydropolis – chodzi o odwiedzenie choć kilku miejsc, które otrzymały najwyższy laur Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli Złoty Certyfikat POT, czy prelekcje dotyczące turystyki poszczególnych Państw i rejonów świata. Dodatkowo pasjonaci kierunku planują wypady na kajaki oraz „dinozaury”, jak również spotkania z prezesami polskich firm turystycznych, organizowanie wystaw i konferencji, spotkania z przedstawicielami zagranicznych ministerstw i organizacji zajmujących się promocją turystyczną własnego kraju.

 
Wychodząc naprzeciw wydarzeniom na Ukrainie, koło naukowe Turystyka z Kulturą AIK zamierza pomagać bezpłatne oprowadzając uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w Krakowie po atrakcjach turystycznych dzielnic, w których nowi przybysze zamieszkują (Ma to na celu łatwiejsze oswojenie się z miejscem pobytu oraz poznanie historii i kultury, w której się obracają. Oprowadzanie będzie tłumaczone na język ukraiński, dzięki członkiniom koła pochodzącym z Ukrainy. Plusem takich wyjść będzie też dla studentów koła sprawdzenie się w praktyce przewodnika po Krakowie).

W miarę rozwoju grupy będziemy starali się dodawać kolejne pomysły poszerzające naszą działalność.  

Wszystkie te plany mają poszerzyć i tak już bardzo szeroki wachlarz wiedzy, umiejętności i praktyki, jaki studenci Akademii Ignatianum w Krakowie stale zdobywają podczas zajęć.

 

Przewodnicząca Koła: Weronika Kołecka - I rok TIR 

Opiekun i pomysłodawca KN TzK: Dr Dariusz Zdziech - Instytut Kulturoznawstwa AIK

Wydarzenia
  • SPOTKANIA W SEMESTRZE LETNIM 2021/2022

W semestrze letnim roku akademickiego 2021/2022 odbyły się spotkania dotyczące: kultury Nowej Zelandii, spotkaliśmy się z pilotem wycieczek po Europie, od którego dowiedzieliśmy się jak wygląda praca od kuchni w tym zawodzie. Dodatkowo mieliśmy przyjemność zwiedzić krakowski Kazimierz z bardzo doświadczonym licencjonowanym przewodnikiem turystycznym, który przekazał nam wiele informacji, nie zawsze dostępnych w podręcznikach, a dotyczących zadań i roli przewodnika miejskiego. W tych kolejnych spotkaniach brały też udział osoby z II oraz III roku TiR AIK. Na jednym z takich zebrań ustaliliśmy tematy, którymi studenci chcieliby się zajmować w przyszłości. Na liście znalazły się: szkolenie z pierwszej pomocy zakończone certyfikatem, spotkania z pilotami turystycznymi oraz przewodnikami, którzy opowiedzą, jak w praktyce wygląda kuchnia tego zawodu, szkolenie na temat ruchu lotniczego na Lotnisku Balice, Wizyta we wrocławskim oceanarium, a także Hydropolis – chodzi o odwiedzenie choć kilku miejsc, które otrzymały najwyższy laur Polskiej Organizacji Turystycznej, czyli Złoty Certyfikat POT, czy prelekcje dotyczące turystyki poszczególnych Państw i rejonów świata. Dodatkowo pasjonaci kierunku planują: wypady na kajaki oraz „dinozaury”, jak również spotkania z prezesami polskich firm turystycznych, organizowanie, wykładów, wystaw, konferencji, spotkania z dyplomatami, w tym z przedstawicielami zagranicznych ministerstw i organizacji zajmujących się promocją turystyczną własnego kraju.


Wychodząc naprzeciw wydarzeniom na Ukrainie, koło naukowe Turystyka z Kulturą AIK zamierza pomagać bezpłatne oprowadzając uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w Krakowie po atrakcjach turystycznych dzielnic, w których nowi przybysze zamieszkują (ma to na celu łatwiejsze oswojenie się z miejscem pobytu oraz poznanie historii i kultury, w której się obracają). Oprowadzanie będzie tłumaczone na język ukraiński, dzięki członkiniom koła pochodzącym z Ukrainy. Plusem takich wyjść będzie też, dla studentów koła, sprawdzenie się w praktyce przewodnika po Krakowie.

W miarę rozwoju grupy będziemy starali się dodawać kolejne pomysły poszerzające naszą działalność.

Wszystkie te plany mają poszerzyć i tak już bardzo szeroki wachlarz wiedzy, umiejętności i praktyki, jaki studenci Akademii Ignatianum w Krakowie stale zdobywają podczas zajęć.

 

dr Dariusz Zdziech

 

Galeria

Poznawanie tajników zadań i roli przewodnika miejskiego

 

Zwiedzanie krakowskiego Kazimierza z licencjonowanym przewodnikiem miejskim

 

Wyprawa Koła Naukowego Turystyka z Kulturą na Krakowski Kazimierz

 

Spotkanie Koła Naukowego w księgarni podróżniczej

 

Zdjęcia z Archiwum Koła Naukowego "Turystyka z Kulturą"

 

 

  • PRAKTYKI TERENOWE NA WĘGRZECH

Bazylika Św. Stefana, Budapeszt

 

Budapeszt Parlament

 

Pilotarz w Budapeszcie

 

 

fot. dr Dariusz Zdziech