10.11.2021

Akademicki Dzień Pamięci


W dniach 7-8 listopada 2021 r. w Akademii Ignatianum w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Akademickiego Dnia Pamięci w 82. rocznicę aresztowania przez niemieckich okupantów 25. Jezuitów z Kolegium Krakowskiego (10 listopad 1939 r.). 7 listopada w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 11.00 została odprawiona Eucharystia w intencji krakowskich duchownych zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz wszystkich zmarłych pracowników i studentów AIK. Z kolei 8 listopada o godz. 12.00 przed Willą Zofijówka odbyła się uroczystość i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową upamiętniającą aresztowanych Jezuitów, wmurowaną i odsłoniętą w dniu 8 listopada 2019 r.

W wydarzeniu wzięli udział: ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie; dr Michael Groß, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec; Monika Kolasa, dyrektor Biura Wojewody Małopolskiego; dr hab. Filip Musiał, prof. AIK, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie; kombatanci, a także przedstawiciele studentów.

ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie, fot. Aleksandra Krzywonos

 

Kilka miesięcy po aresztowaniu, wielu zatrzymanych Jezuitów trafiło do obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. Spośród 25 więzionych duchownych, ośmiu z nich zmarło, reszta doczekała się dymisji lub wyzwolenia w 1945 r. - My Niemcy, przyznajemy się do naszej historycznej odpowiedzialności. Pamiętamy, jakich niewyobrażalnych cierpień doznali Polacy. Chcemy to przypominać i chcemy wyciągać wnioski na przyszłość. Dziś Niemcy i Polacy pod dachem Unii Europejskiej żyją w pokoju, kierując się wspólnymi wartościami i normami – komentował w trakcie swojego przemówienia dr Michael Groß. - Pamięć o wydarzeniach historycznych kształtuje tożsamość wspólnoty. To dla nas szczególnie ważne, że także Akademia Ignatianum postanowiła kultywować pamięć o tych aresztowanych 82 lata temu. […] My jako wspólnota akademicka AIK, jako krakowianie, pamiętamy o ofiarach z 1939 r. i oddajemy im należny hołd – dodał dr hab. Filip Musiał, prof. AIK. Puentą całej uroczystości były słowa ks. Kozłowieckiego przytoczone przez Prorektor ds. Studenckich dr hab. Monikę Stankiewicz – Kopeć, prof. AIK: […] Z pewnością nienawiść jest straszliwą, destrukcyjną siłą, większą jednak siłą niż nienawiść, jest miłość. Ona jest siłą twórczą. Miłość, pamięć i prawda.

 

Michał Chmielewski

 

Tablica pamiątkowa upamiętniającą aresztowanych Jezuitów, fot. Aleksandra Krzywonos