O wydziale

 


 

Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie wpisuje się w wielowiekowe doświadczenie działalności edukacyjnej i badawczej jezuickich uczelni. Jest on kontynuatorem zatwierdzonego przez Kongregację do Spraw Seminariów i Uniwersytetów, w roku 1932, Krakowskiego Wydziału Filozoficznego Towarzystwa Jezusowego.

Struktura wydziału
W skład Wydziału Filozoficznego wchodzą trzy instytuty naukowo-dydaktyczne:
oraz 
Oferta dydaktyczna
Wydział Filozoficzny prowadzi studia na kierunkach:
  • filozofia (I i II stopień w trybie stacjonarnym),
  • kulturoznawstwo (I i II stopień w trybie stacjonarnym),
  • dziennikarstwo i komunikacja społeczna (I i II stopień w trybie stacjonarnym),
  • psychologia (jednolite studia magisterskie w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym),
  • turystyka i rekreacja (I stopień w trybie stacjonarnym);
  • kognitywistyka informatyczna (I stopień w trybie stacjonarnym).
 
Aktualna oferta edukacyjna znajduję się na stronie internetowej: https://ignatianum.edu.pl/rekrutacja 
Czasopisma naukowe
  • Forum Philosophicum (Instytut Filozofii). Forum Philosophicum is an international peer-reviewed scholarly journal devoted to a wide range of questions relating to Christian philosophy. We look for fresh and insightful approaches to the problems with which Christian thought has struggled throughout the centuries and which it faces today. We publish papers that adopt a philosophical stance while respecting the authority of Christian Revelation. We also welcome critical approaches towards the interaction of philosophy with faith.
  • Perspektywy Kultury (Instytut Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa). Perspektywy Kultury, to czasopismo naukowe Instytutu Kulturoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, ukazujące się od 2009 roku. Poświęcone jest problemom badawczym, metodologicznym i dydaktycznym kulturoznawstwa.
  • Rocznik Filozoficzny Ignatianum (Wydział Filozoficzny). Rocznik publikuje artykuły z obszaru szeroko rozumianej humanistyki, w tym: filozofii, nauk o kulturze i religii, historii, teologii, ale również literatury polskiej i obcej (rozpatrywanej w szerszej perspektywie kulturowej). „Rocznik Filozoficzny Ignatianum” jest otwarty na szerokie spektrum zagadnień uwzględniających misję Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie jako ośrodka naukowego o charakterze katolickim. Ważnym działem czasopisma są treści odnoszące się do dziedzictwa religijnego i kulturowego Europy oraz jego oddziaływania na inne kontynenty i kręgi cywilizacyjne.
  • Forum Psychologicum (Instytut Psychologii). Czasopismo będzie obejmować szeroki zakres zagadnień związanych z psychologią i naukami o zdrowiu. Pierwsze numery czasopisma są w trakcie przygotowania i zostaną wydane w 2026 r. w języku angielskim. Czasopismo będzie półrocznikiem.
     
Serie wydawnicze

Humanitas. Studia Kulturoznawcze. Publikacje tej Serii przygotowywane są przez pracowników naukowych Instytutu Kulturoznawstwa i kierowane do czytelnika zainteresowanego refleksją nad kulturą w zakresie jej źródeł, natury oraz przemian dokonujących się przez wieki i współcześnie. Celem Serii jest zarówno wprowadzenie w poszczególne dziedziny kulturoznawstwa, jak i prezentowanie najnowszych badań w tym zakresie.

Universum Philosophiae. Celem Serii jest ukazanie złożonej panoramy nurtów i zagadnień filozoficznych począwszy od starożytności a na współczesności skończywszy. Universum Philosophiae powstało w celu prezentacji najnowszych wyników badawczych pracowników Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w tym zakresie. Seria jest skierowana do wszystkich czytelników zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką filozoficzną oraz jej powiązaniami z różnymi naukami szczegółowymi.

Universum Ethicae Christianae. Zadaniem Serii jest promocja prac dotyczących szeroko rozumianej problematyki etyki chrześcijańskiej. Powstała ona z inicjatywy utworzonego w maju 2016 roku Centrum Etyki Chrześcijanskiej im. Tadeusza Ślipko SJ, do którego zadań statutowych należy między innymi prowadzenie badań nad współczesnymi modelami etyki chrześcijańskiej, a także nad ich filozoficznymi założeniami i implikacjami.