Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Co można robić po filozofii? Praca dla absolwenta filozofii


17.12.2021

Co można robić po filozofii? Praca dla absolwenta filozofii


Filozofia to jedna z najstarszych dziedzin nauk, cechująca się bogatą historią i najróżniejszymi prądami myślowymi. Mimo swojej niewątpliwej rangi i prestiżu niekoniecznie przyciąga ona chętnych. Przyszli studenci obawiają się, że nie znajdą po filozofii pracy. To racja, że absolwent filozofii nie zarobi na życie, zaczepiając ludzi na ulicy jak kiedyś Sokrates. Ma jednak do wyboru naprawdę wiele ścieżek rozwoju zawodowego. 

Czy warto studiować filozofię?

Zdecydowanie warto studiować filozofię. Jest to kierunek, który pomaga rozwinąć wiele cennych w życiu umiejętności. Wśród nich wymienić można krytyczno-analityczne myślenie, zdolność do prowadzenia merytorycznych dyskusji i debat oraz umiejętność jasnego i precyzyjnego formułowania swoich wypowiedzi w mowie i w piśmie. Absolwenci filozofii to osoby o niezależnych umysłach i wysokiej inteligencji, które są w stanie radzić sobie w wielu kryzysowych sytuacjach poprzez logiczne myślenie, umiejętność przyczynowo-skutkowego łączenia ze sobą faktów, a także dystans, umożliwiający im spojrzenie na sytuację z boku. 

Gdzie można pracować po filozofii?

Absolwenci kierunku nabywają wiele cennych umiejętności. Jak może wyglądać praca po studiach filozofii? Bardzo różnie. Absolwent może zostać nauczycielem filozofii i etyki lub kontynuować karierę naukową. Ten wariant dotyczy jednak zaledwie kilku procent studentów filozofii. Większość z nich nie myśli o tym, jaki kierunek skończyli, ale czego się dzięki niemu nauczyli. Praca po filozofii jest możliwa w wielu obszarach. Najczęstsze miejsca, w których absolwenci odnajdują zatrudnienie to:

  • wydawnictwa i redakcje, instytucje kulturalne, administracyjne oraz edukacyjne,
  • placówki naukowe,
  • agencje marketingowo-promocyjne,
  • firmy biznesowe i przedsiębiorstwa, zwłaszcza działy HR i zarządzania,
  • instytucje administracji publicznej,
  • organizacje NGO.

 

Praca po filozofii - wiele dróg i możliwości rozwoju

Absolwenci filozofii mogą pracować w najróżniejszych obszarach, na co pozwala im duża wiedza oraz liczne umiejętności. Są osoby, które decydują się na działalność dziennikarską czy copywriterską, wiążąc swoją ścieżkę zawodową z mediami i reklamą. Mogą one analizować rynek i badać nowe trendy, ku czemu mają wysokie kompetencje. Bardzo często absolwenci filozofii decydują się wejść w świat biznesu. Nie powinno to jednak dziwić. Potrafią oni trafnie analizować różnego rodzaju procesy i wyciągać z nich cenne wnioski. To dlatego chętnie zakładają oni swoje firmy. Bywa, że pracują jako doradcy w sferze marketingu i CSR. Filozofowie cechują się na ogół dużą wrażliwością na drugiego człowieka, dzięki czemu dobrze odnajdują się w coachingu i sektorze szkoleniowym. Spotkać można ich w fundacjach oraz organizacjach pozarządowych. Filozofia świetnie przygotowuje także do rozpoczęcia kariery w polityce. Niektórzy absolwenci decydują się na mniej oczywistą drogę zawodową, zostając np. programistami, przewodnikami wycieczek czy maklerami. Ich wysokie horyzonty pozwalają im zostać praktycznie każdym. Głód wiedzy sprawia, że chętnie uczą się oni nowych rzeczy, co pozwala im dobrze funkcjonować na rynku pracy i zdobywać nowe kwalifikacje.
 

Co można robić po filozofii? Okazuje się, że bardzo wiele. Tak naprawdę duża część absolwentów innych kierunków wcale nie pracuje później w obszarze, w którym zdobyła wykształcenie. Warto więc mieć na uwadze nie tylko sam kierunek, ale również to, co nam daje. A filozofia oferuje naprawdę sporo - niezależność w myśleniu, umiejętność widzenia różnych perspektyw, łączenia faktów i krytycznej ich oceny. Są to umiejętności, które można wykorzystać na różny sposób w przyszłej karierze zawodowej.