Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Co można robić po kulturoznawstwie? Poznaj perspektywy zawodowe


10.11.2021

Co można robić po kulturoznawstwie? Poznaj perspektywy zawodowe


Co po kulturoznawstwie? To pytanie zadaje sobie zapewne każdy, kto zastanawia się nad wyborem kierunku studiów związanego z kulturą wyższą. Nie należy jednak się tym martwić – stereotyp dotyczący słabości studiów humanistycznych staje się coraz mniej aktualny, a kulturoznawstwo jest jednym z kierunków zapewniających dobry start.

Licencjat z kulturoznawstwa – dobry sposób na karierę zawodową?

Choć można spotkać inne opinie na ten temat, to praca po kulturoznawstwie w rzeczywistości daje duże szanse na owocną karierę. Oczywiście, szanse na sukces zwiększają się wskutek wyboru odpowiedniej specjalizacji. Do obszarów atrakcyjnych pod kątem kariery zawodowej należą między innymi:

  • cyberkultura i media,
  • dziedzictwo kulturowe: zarządzanie i promocja,
  • sztuki wizualne.

Jeśli chodzi o pierwszą z wymienionych powyżej specjalności, to studia licencjackie dają solidny background pod dalszy rozwój w takich dynamicznie rozwijających się sektorach jak na przykład gaming, agencje marketingu online czy media internetowe. Możliwa jest także praca w działach zajmujących się przeprowadzaniem badań marketingowych – marketing research w coraz większym stopniu się obecnie o social media.

Studia wyższe o specjalności „dziedzictwo kulturowe: zarządzanie i promocja” to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy – oprócz zamiłowania do kultury – mają w sobie także zmysł biznesowy. Dzięki tej specjalności studenci zdobędą cenną wiedzą dotyczącą funkcjonowania ośrodków kulturalnych oraz mediów. Zarządzanie projektami kulturalnymi to kolejny obszar, którego podstawy można opanować w ramach studiów w tym zakresie.

Z kolei specjalizacja „sztuki wizualne” to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy mają wyczulony zmysł estetyczny i pragną w związku z tym rozwijać się np. na stanowisku animatora teatralnego.

Magister kulturoznawstwa, czyli humanista o otwartym umyśle

Decydując się na podjęcie edukacji wyższej w obszarze kulturoznawstwa, warto ukończyć także studia magisterskie. Jedną z uczelni oferujących tytuł magistra kulturoznawstwa jest uczelnia Akademia Ignatianum z siedzibą w Krakowie. W ramach oferty uczelni (Instytut Kulturoznawstwa na Wydziale Filozoficznym) można kształcić się w ramach jednej z dwóch dostępnych specjalności – są to:

·           turystyka międzynarodowa,

·           sztuki wizualne i cyberkultura.

Magister kulturoznawstwa ze specjalnością obejmującą turystykę międzynarodową ma szerokie możliwości kariery zawodowej właściwie w każdej instytucji, której działalność jest powiązana z dyplomacją i reprezentowaniem państw. A zatem, punkty dyplomatyczne czy jednostki rządowe (ewentualnie samorządowe) odpowiedzialne z reprezentację kraju/województwa/powiatu/gminy to miejsca, w których absolwent turystyki z pewnością będzie miał szanse na wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach.

Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że kariera w szeroko rozumianym sektorze prywatnym jest dla absolwenta tej specjalności niedostępna. Wręcz przeciwnie! Wiedza zdobyta na studiach magisterskich pozwoli na podjęcie pracy również w przedsiębiorstwach działających na rynku międzynarodowym – należą do nich na przykład większe firmy handlowe czy transportowe. Choć specjalizacja ta nie daje „twardych” kompetencji biznesowych, to wiedza na temat kultury czy savoir-vivre’u w poszczególnych krajach może okazać się niezbędna w nawiązywaniu kontaktów biznesowych.

Do interesujących specjalności – zarówno pod kątem samorozwoju, jak i przyszłej kariery zawodowej – należą również sztuki wizualne i cyberkultura. W ramach specjalizacji w tym obszarze możliwe jest zdobycie wiedzy na temat komunikacji sztuki, ale także jej historii oraz trendów w kulturze nowoczesnej. Wiedza teoretyczna to element ważny, lecz niejedyny do osiągnięcia sukcesu w tej branży, dlatego studenci uzyskują również praktyczne umiejętności w zakresie zarządzania zasobami kultury z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. W jakich miejscach takie kompetencje mogą okazać się przydatne? Osoby z wiedzą w tym obszarze to idealni kandydaci do pracy w ośrodkach kultury, muzeach, galeriach sztuki oraz podczas organizacji event’ów kulturalnych.

 

Pełna sukcesów kariera w podmiotach związanych z krzewieniem kultury jest możliwa. Studia na kierunku: kulturoznawstwo to bardzo dobry sposób na to, by nie tylko osiągnąć zawodowy sukces, ale także po prostu kochać swoją pracę. Oczywiście, konieczne do zrealizowania takiego planu jest połączenie ciężkiej pracy, systematycznej nauki, otwartego umysłu oraz… odrobiny szczęścia. Studia z kulturoznawstwa mogą być interesującą przygodą na całe życie.