21.03.2022

Czy warto studiować pedagogikę?


Wielu przyszłych studentów zadaje sobie to pytanie. Nic dziwnego, ponieważ pedagogika jest jednym z najpopularniejszych kierunków. 
W dzisiejszych czasach ukończenie studiów pedagogicznych stwarza wiele możliwości pracy na różnych szczeblach nauczania. Odkryj pedagogikę! 

Jak wyglądają studia pedagogiczne? 
Pedagogika to kierunek, który śmiało można nazwać interdyscyplinarnym, a co za tym idzie, oferującym zdobycie wszechstronnych umiejętności. Program studiów uwzględnia przede wszystkim elementarną wiedzę dotyczącą wychowania i kształcenia dziecka w wielu zajęciach: biologicznym, psychologicznym czy społeczno-kulturowym. Absolwent studiów pedagogicznych zdobywa szeroko pojętą wiedzę dotyczącą rozwoju dziecka i młodego człowieka. To sprawia, że może ją wykorzystać w wielu instytucjach i na różnych szczeblach edukacji. Odpowiadając na pytanie, jak wyglądają studia pedagogiczne
[PR1] , można śmiało napisać, że to kierunek, gdzie teoria jest uzupełniona praktycznymi kompetencjami. Absolwent pedagogiki nie tylko zna podstawowe teorie dotyczące wychowania, ale również potrafi je wdrożyć do praktyki dydaktycznej.  

Czy studia pedagogiczne są trudne?
Pedagogika jest wymagającym kierunkiem, ponieważ narzuca kompleksowe podejście do zdobywanej w toku studiów wiedzy. Wiele tych samych zagadnień jest analizowanych na różnych przedmiotach. Jakie umiejętności można rozwinąć? Wszystko zależy od konkretnego kierunku i specjalizacji. Przyszły student Ignatianum może wybrać idealny dla siebie kierunek spośród szerokiej oferty specjalności. Na studiach I stopnia będą to:

  • pedagogika szkolna z profilaktyką społeczną pedagogika resocjalizacyjna z interwencją kryzysową
  • logopedia (na studiach stacjonarnych)
  • resocjalizacja kreująca.

Natomiast na studiach II stopnia są do wyboru następujące specjalności:

  • pedagogika resocjalizacyjna z interwencją kryzysową
  • pedagogika szkolna z terapią pedagogiczną
  • opieka nad małym dzieckiem z pedagogiką Montessori
  • logopedia z komunikacją społeczną.

Wspólnym mianownikiem kształcenia na uczelni Ignatianum jest nacisk na umiejętności praktyczne i kompetencje interpersonalne tj. umiejętność skutecznej komunikacji i współpracy. Nasz absolwent jest przygotowany do prowadzenia autorskich zajęć dydaktycznych, a także ich skutecznego planowania, tworzenia i wdrażania do praktyki pedagogicznej w oparciu o poznane teorie.

Studia pedagogiczne i co potem
Atrakcyjne perspektywy zatrudnienia to ważny argument i motywacja do podjęcia studiów na danym kierunku. Lista miejsc gdzie można pracować po studiach pedagogicznych jest naprawdę długa. Należy również uwzględnić fakt, że obecnie w branży edukacyjnej brakuje pedagogów zarówno w placówkach oświatowych, jak i poradniach pedagogicznych. Wyjątkowo atrakcyjną opcją kariery pedagoga jest perspektywa awansu zawodowego, który umożliwia rozwój i nowe perspektywy zawodowe. Jeśli wciąż zastanawiasz się, gdzie iść na studia na kierunku pedagogicznym w Krakowie, to nie zastanawiaj się dłużej i dołącz do grona zadowolonych studentów Akademii Ignatianum w Krakowie! Już dziś postaw na praktyczne umiejętności i nowoczesne kształcenie, które pozwolą Ci otrzymać wymarzoną pracę w przyszłości!