18.10.2021

Erasmus Day


14 października sala 012 Akademii Ignatianum w Krakowie wypełniła się studentami, którzy mieli szansę uczestniczyć już w 5. edycji programu Erasmus Day – spotkaniu informacyjnym dla studentów AIK, zainteresowanych zagranicznymi studiami bądź praktykami.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00. Pierwszy, dwugodzinny panel dotyczył zagranicznych wyjazdów na studia. Na samym początku swoją prezentację przedstawili pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej oraz Instytutowy Koordynator Programu, Pani mgr Joanna Zubel. Studenci mieli okazję poznać podstawowe informacje dotyczące programu Erasmus+, takie jak etapy rekrutacji czy zasady wyjazdu na studia zagraniczne. Równocześnie zostały przedstawione możliwe kierunki wyjazdu, wraz ze wskazaniem tych cieszących się największym zainteresowaniem. Kolejną część panelu przeprowadziła Pani Kamila Gołąb z Akademickiego Biura Karier, która zapoznała studentów z podstawowymi zasadami pisania CV oraz listu motywacyjnego tak, aby jak najbardziej ułatwić im odnalezienie się w nowych realiach pracy za granicą. Intencją ostatniej w tym panelu prezentacji było przedstawienie projektu „CHANCES”. Ogólnym celem Projektu Chances jest skonstruowanie kursu (3-ECTS) i włączenie go do programu studiów dla studentów przygotowujących się do zawodu nauczyciela religii. W ramach tego kursu przyszli nauczyciele religii w przedszkolach i szkołach podstawowych dowiedzą się, jak wprowadzić temat zmian klimatycznych do klasy, łącząc wartości religii katolickiej z nauką.

 Po godzinie 11:00 studenci mieli okazję wysłuchać relacji uczestników programu Erasmus+ — Kamila Smędy oraz Olgi Kustry, którzy podzielili się swoimi wrażeniami, doświadczeniami oraz złotymi radami dla zainteresowanych. Na sam koniec pierwszego panelu studenci osobiście mogli porozmawiać z wybranymi przez siebie osobami przy stoiskach eksperckich, m.in. z zagranicznymi studentami programu Erasmus+ z Węgier, Ukrainy czy Turcji.

Drugi panel miał na celu przybliżenie studentom opcji wyjazdu na praktyki zagraniczne. Spotkanie rozpoczęło się wraz z wprowadzającą prezentacją Biura Współpracy Międzynarodowej, które ukazało wszelkie zasady oraz kwestie formalne, pomocne dla przyszłych praktykantów. Następnie, po prezentacji projektu „Kitchen Lab 4 Kids”, odbyły się mini warsztaty projektu „CHANCES”, który został już przybliżony zainteresowanym podczas trwania pierwszego panelu. Po ponad 40-minutowym kursie swoje przemyślenia przedstawił były uczestnik programu Erasmus+, który odbył praktyki w obcym kraju. Na koniec drugiego panelu studenci ponownie mogli rozwiać swoje wątpliwości przy stoiskach eksperckich, rozmawiając m.in. z Pracownikami Biura Współpracy Międzynarodowej czy byłymi uczestnikami programu Erasmus+.

Całe wydarzenie przebiegło w sympatycznej atmosferze, a sami zainteresowani studenci mieli szansę poznać wszelkie szczegóły dotyczące jednego z najciekawszych programów edukacyjnych – od informacji formalnych, po koleżeńskie przemyślenia byłych już uczestników.

 

Klaudia Figiel

 

Więcej zdjęć z wydarzenia na Facebook' AIK:

Fot. Krzysztof Grzybczyk, Bartłomiej Miechowicz