Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty II edycja akcji charytatywnej "Daj włos - zmień los"


25.01.2022

II edycja akcji charytatywnej "Daj włos - zmień los"


 

W lutym 2022 r. odbędzie się II edycja akcji charytatywnej „Daj włos – zmień los”

Polega ona na ścinaniu włosów, w celu wykonania peruk dla pacjentów onkologicznych i ma wymiar społeczny – zorganizowana jest nie tylko z myślą o najbardziej potrzebujących pacjentach, ale także o studentach, pracownikach i sympatykach Akademii Ignatianum, bowiem uwrażliwia na los drugiego człowieka i pomaga budować naszą społeczność.

Dobrodzieje, wykorzystajmy siłę naszej społeczności, by wspólnie zdziałać coś pozytywnego! Jeśli nie możesz ofiarować swoich włosów, zapytaj o to choć jedną inna osobę :)

Na zgłoszenia czekamy do 6 lutego. Akcja ścinania włosów odbędzie się w lutym/marcu w zaprzyjaźnionym salonie fryzjerskim – po ustaleniu dogodnego terminu dla Darczyńców. Koszt usługi fryzjerskiej pokrywa Akademia Ignatianum w Krakowie.

W tej edycji wydarzenie rozszerzamy o inicjatywę „Oblicza dobra”. Uczestnicy akcji „Daj włos – zmień los” będą mogli wziąć udział w darmowej sesji portretowej naszej studentki, Dominiki Jankowskiej: https://www.instagram.com/dominikajankovska_photo/.

 

Idea ofiarowania włosów

Pacjenci objęci leczeniem onkologicznym często zmagają się z problemami finansowymi. Koszt zakupu peruki z włosów naturalnych to wydatek rzędu ok. 4 tysięcy złotych. Dla niektórych to kwota zaporowa. Obecnie NFZ refunduje tego typu zakup na kwotę 250 zł. Zatem niektórzy tylko mogą pomarzyć o „odzyskaniu” włosów sprzed choroby (https://www.raknroll.pl/dajwlos/).

Naprzeciw takim ludziom działają organizacje, które pomagają w tym problemie. Jedną z nich jest Fundacja Rak’n’Roll, działająca w Warszawie od 2009 roku. Zajmuje się ona m.in. pozyskiwaniem włosów od osób prywatnych i z salonów fryzjerskich, a następnie przekazywaniem ich do perukarni, gdzie odbywa żmudny proces tkania peruk. Fundacja również prowadzi zbiórkę pieniędzy, warsztaty czy też linię pomocową dla zmagających się z nowotworem (https://www.raknroll.pl/).

 

Pięć (sześć) złotych zasad

Istnieje pięć zasady, które należy spełnić, aby przekazać włosy:

  1. 25 cm włosów – jest to minimalna długość włosów, która pozwala na utkanie peruki.

  2. Nie rozjaśniamy – po rozjaśnieniu struktura włosa zmienia się i takie włosy nie nadają się do tkania.

  3. Nie nakładamy odżywki – przed ścięciem należy włosy umyć bez odżywki, gdyż włosy śliskie nie nadają się do utkania peruki.

  4. Włosy suche – po umyciu suszymy włosy. Jest to o tyle ważne, że w długim transporcie włosy mogą spleśnieć i nie będą nadawać się do użytku.

  5. Splecione warkocze – przed ścięciem należy włosy spleść w warkocze. W ten sposób osoba pracująca nad wykonaniem peruki będzie wiedziała gdzie znajduje się nasada włosa (https://www.raknroll.pl/dajwlos/).

A może 6 – włosy mogą oddawać zarówno panie, jak i panowie.

 

Do udziału w akcji zapraszamy studentów, pracowników i wszystkich sympatyków Akademii Ignatianum!

 

Zgłoszenia i wszelkie zapytania prosimy kierować do organizatorów akcji:

do dr Agnieszka Cierpich-Kozieł: agnieszka.cierpich@ignatianum.edu.pl

lub do dr. Marka Liszki: marek.liszka@ignatianum.edu.pl