Strona główna Uczelnia Komunikaty Instytut Filozofii informuje


Instytut Filozofii informuje

 

  • Dr Jarosław Kucharski w Radiu Rzeszów o praktycznej stronie filozofii

Zastępca dyrektora Instytutu Filozofii i pracownik Katedry Etyki Ogólnej i Stosowanej, dr Jarosław Kucharski, gościł w audycji „Pisma i znaki” Alicji Karłowskiej w Radio Rzeszów. Okazją do rozmowy był Światowy Dzień Filozofii, który obchodziliśmy w naszej Uczelni 17 listopada. W audycji pt. „Konieczna czy potrzebna? O praktycznej stronie filozofii” dr Kucharski mówił o praktycznym zastosowaniu tej nauki w różnych obszarach życia społecznego, a przede wszystkim zachęcał do krytycznego myślenia. Audycji można wysłuchać: https://radio.rzeszow.pl/audycje/konieczna-czy-potrzebna-o-praktycznej-stronie-filozofii

  • Światowy Dzień Filozofii w Instytucie Filozofii AIK

Z okazji ustanowionego przez UNESCO przed 20 laty Światowego Dnia Filozofii Instytut Filozofii zorganizował w czwartek, 17 listopada, cykl różnego rodzaju wydarzeń skierowanych do uczniów szkół średnich oraz studentów zainteresowanych filozofią. W trzech różnych miejscach Uczelni odbywały się różne aktywności pobudzające i inspirujące umysły. W jednej z sal uczestnicy mogli podyskutować o miniaturach filmowych „Skansen” i „Efekt domina” (prowadziły dr Magdalena Kozak i dr Ewa Odoj), tropiąc w nich filozoficzne wątki, a następnie spotkali się ze studentami z Filozoficznego Koła Naukowego EIDOS. W innej sali można było wziąć udział w konwersatorium wokół tekstu „Społeczeństwo zmęczenia” filozofa Byung-Chul Hana (prowadził dr Robert Grzywacz SJ), następnie można było uczestniczyć we wspomaganym nowoczesną technologią warsztacie etycznym inspirowanym grą „Dylemat wagonika” (studenci z Koła EIDOS), a po nim - w warsztacie o błędach logicznych i memach (prowadził mgr Jakub Pruś). W trzeciej sali natomiast odbył się interaktywny warsztat dotyczący filozoficznych wątków ukrytych w grach wideo (prowadził mgr Maciej Jemioł), a następnie warsztat o powiązaniach filozofii i przedsiębiorczości (prowadził dr Jarosław Kucharski). Obchodom Dnia Filozofii towarzyszyły dwa konkursy: na filozoficzny mem oraz na maksymę filozoficzną.

  •  Seminarium Naukowe - lektura Saula Kripkego

Po wakacyjnej przerwie wznowiliśmy Seminarium Naukowe Instytutu Filozofii poświęcone lekturze i dyskusji. W ankiecie, mając do wyboru kilkanaście pozycji, pracownicy wskazali jako lekturę na semestr zimowy bieżącego roku akademickiego dzieło Saula Kripkego pt. „Nazywanie a konieczność”. Jest to też okazja, aby wspomnieć amerykańskiego filozofa, który zmarł dwa miesiące temu, 15 września br., w wieku 82 lat.

  • Debata nad książką, której problemem jest sam problem

„Nie zajmujmy się problemami tylko ich rozwiązywaniem!" to tytuł debaty wokół książki byłych i obecnych pracowników KULu w Lublinie, prof. Andrzeja Bronka, dr Stanisława Majdańskiego i dr hab. Moniki Walczak prof. KUL. To naukowcy, u których studiowało wielu z pracowników Instytutu Filozofii AIK. Tytuł ich publikacji to „Logos problematicos, czyli problem z problemem” (Wydawnictwo Academicon, Lublin 2022, s. 330). Uczestnikami debaty byli: prof. Andrzej Bronk, który opowiedział o barwnej postaci KUL, dr Stanisławie Majdańskim, oraz dr hab. Monika Walczak prof. KUL, która wprowadziła do debaty. Następnie prof. Czesław Nosal (PWr) przedstawiła swój głos pt. „Główne źródła problemów. Co nowego wnosi książka Logos problematicos…?”. Prof. Tadeusz Szubka (USz) wskazał na „Ograniczenia ogólnej teorii problemów“, a prof. Adam Jonkisz (AIK) rozważał relację „Problem a pytanie”. Debatę poprowadziła dr Magdalena Kozak (AIK). Debata odbyła się w formie online w środę , 23 listopada, o godz. 17.00. Jest wciąż dostępna na kanale YouTube AIK.

  • Prof. Pavol Labuda z wykładami w Instytucie Filozofii

W dniach 28 listopada do 2 grudnia, w ramach programu Erasmus Plus, przebywa w Instytucie Filozofii prof. Pavol Labuda z Wydział Humanistyki Uniwersytetu w Rużomberoku. Nasz gość zapoznaje się z Uczelnią, Instytutem i jego działalnością, spotkał się z dyrektorem IF oraz z Radą Instytutu Filozofii, podczas której przedstawił swój ośrodek. Następnie poprowadził konwersatoria dla studentów studiów magisterskich: "Incorporation of Greek Metaphysics into Christian Theology”, "Aristotle on the purpose of our language and its relation to our ultra-sociality", "Philosophy as a conceptual engineering: On plurality of conceptual schemes, and a threat of truth relativism". Prof. Labuda wystąpi także w ramach otwartego dla wszystkich zainteresowanych profesorów, studentów i doktorantów Seminarium Naukowego Instytutu Filozofii, podczas którego wygłosi wykład: "A Logical and Conceptual Analysis of the Potentiality Argument in Favour of a Human Embryo's Right to Life". Nasz gość zakończy swój pobyt indywidualnymi spotkaniami z profesorami i studentami zainteresowanymi odwiedzeniem Uniwersytetu w Rużomberku w ramach wymiany międzynarodowej.