25.04.2022

Instytut Filozofii informuje


  • Mgr Jakub Pruś wykładał logikę Beirucie w ramach Erasmus Plus

„Na początku kwietnia prowadziłem kurs "Critical Thinking" (a dokładniej z zagadnień logiki praktycznej) dla studentów Université Saint-Joseph (USJ) w Bejrucie. Co ciekawe, słuchacze nie byli tylko adeptami filozofii, ale reprezentowali spektrum dyscyplin naukowych, od geografii przez zarządzanie po stosunki międzynarodowe, a to dało zajęciom zaskakującą dynamikę i oryginalny materiał do analiz logicznych. Ten krótki pobyt dał mi także okazję poznania życia uczelni. Poznałem cały proces organizowania paczek żywnościowych dla tej części społeczeństwa, która najtrudniej znosi tamtejszy kryzys gospodarczy – imponujące jest to, że ta inicjatywa powstała całkiem oddolnie, a jej zasięg jest obecnie bardzo duży. Byłem też gościem na imprezie organizowanej przez studentów na dziedzińcu uniwersytetu, a nawet zostałem wciągnięty do dyskusji między wykładowcami i studentami nt. tamtejszego reżimu Hezbollaha. No i oczywiście miałem też dużo okazji do poznania libańskiej kultury (zwłaszcza kulinarnej!), odległej historii (jedno z najstarszych, wciąż zamieszkanych miast świata Byblos czy Muzeum Narodowe Libanu z największymi skarbami archeologicznymi tamtego regionu), ale także tej niedawnej (wojny domowe, konflikt izraelski i syryjski, kryzys gospodarczy, eksplozja saletry z 4 sierpnia 2020 roku) oraz geografii (cedry libańskie na wysokości 2 tys. m.n.p.m. czy muzeum minerałów prowadzone przez USJ). Zaś temu wszystkiemu towarzyszyła (poza wycieczką w wysokie góry) błoga temperatura 25°C spowodowana prądem saharysjkiego ciepłego powietrza (dosłownie "zatrutego wiatru", سموم). Co ważne udało mi się zawiązać kilka obiecujących znajomości, które mam nadzieję przyniosą efekty w postaci konkretnych projektów między Akademią Ignatianum a USJ – kto wie, może pewnego dnia nasi studenci będą tam mogli robić praktyki? Liban pozostawia wrażenie pięknego, choć zniszczonego przez konflikty i korupcję kraju, a USJ jest wspaniałym miejscem pełnym ciepłych i energicznych ludzi – polecam wszystkim pracownikom i studentom!”.

***

  • Vlog „Logika codzienna” – nowa seria filmów o sztuce poprawnego myślenia

„Logika codzienna, czyli poradnik rzetelnego myślenia” to wideoblog pracownika Instytutu Filozofii mgra Jakuba Prusia, który prowadzi we współpracy z Instytutem od października 2021 roku (autorski vlog funkcjonował już wcześniej kilka lat). Mgr Pruś rozpoczął publikację nowej serii filmów o nieformalnych metodach analizy argumentacji. Pan Pruś skończył ostatnio profesjonalny kurs dla popularyzatorów nauki organizowany przez MEiN. Wyraźnie widać, że jakość techniczna i redakcyjna wysoko wzrosła, więc zapraszamy do odwiedzenia i rozpowszechniania:  https://www.youtube.com/channel/UCsuePZqGsfSYUU7IF4IqfKg

***

  • Rekolekcje filozoficzne już po raz czwarty

Pracownicy Instytutu przygotowali czwartą edycję rekolekcji filozoficznych. Tym razem rozszerzyliśmy formułę, włączając w rekolekcje nie tylko studentów, ale także tegorocznych maturzystów. Spotkania o charakterze warsztatowym proponowały mądrościowe ćwiczenia w myśleniu o podstawowych ludzkich doświadczeniach: życiu, miłości i śmierci. Stąd tytuł rekolekcji: „Od śmierci do życia drogą miłości”. W kolejnych dniach wieczorne spotkania na MS TEAMS poprowadzili: 11.04. (poniedziałek): Piotr Sikora "Obietnica nietrwałej śmiertelności"; 12.04. (wtorek): Robert Grzywacz "Ambiwalencja życia"; 13.04. (środa): Magdalena Kozak "Miłość cierpiąca za bliźniego".

***

  • Prof. Anna Bugajska o etyce medycznej w erze cyfrowej

Współpracowniczka i wykładowczyni naszego Instytutu Filozofii, prof. Anna Bugajska, wzięła udział w debacie online „Coloquio de etica digital” organizowanym przez Uniwersytet w Alicante w Hiszpanii (11 kwietnia 2022r.). Anna Bugajska i Antonio Madrid Perez z Uniwersytetu w Barcelonie dyskutowali o konkretnych wyzwaniach etycznych, które przynoszą nowe technologie cyfrowe. Pani Profesor wygłosiła referat: "La ética mHealth: la revolución digital en la salud". Prof. Antonio Madrid Pérez natomiast mówił o "Los usos de la inteligencia artificial en la toma de decisiones automatizadas que son jurídicamente vinculantes". Debatę moderował Lucas E. Misseri z Uniwersytetu w Alicante w Hiszpanii.

***

  • Mgr Jakub Pruś o sztuce argumentacji w cyklu: „Akademia wartości”

 

W ramach realizacji projektu Instytutu Filozofii we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie pt. „Akademia wartości” odbył się czwarty wykład z zaplanowanego na ten semestr cyklu. 25 kwietnia mgr Jakub Pruś wygłosił odczyt pt. „Jak rozpoznawać i oceniać argumenty?” pokazując Słuchaczom, w jak praktyczny sposób można wykorzystać wiedzę z logiki w codziennym funkcjonowaniu. Kolejny wykład zaplanowany jest na 23.05.2022, podczas którego dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK:   wygłosi wykład pt. „Transhumanizm - ulepszanie człowieka, fikcja czy rzeczywistości?”. Projekt „Akademia wartości” ma na celu popularyzację filozofii wśród nauczycieli szkół średnich z całej Polski. Składa się z serii comiesięcznych wykładów online pracowników naszego Instytutu, których celem jest uwrażliwienie na kwestie wartości humanistycznych poprzez podjęcie problemów natury etycznej, ważnych i aktualnych dla człowieka XXI w.

 

***

  • Seminarium Naukowe Instytutu Filozofii – lektura i dyskusja książki Thomasa Nagela

 

Pierwsze spotkanie w ramach nowopowstałej inicjatywy naszego środowiska filozoficznego odbyło się w piątek, 29 kwietnia. Seminarium jest miejscem wspólnego czytania i dyskutowania ważnych filozoficznych publikacji, zarówno klasycznych, jak i najnowszych. Tym razem uwaga pracowników Instytutu oraz doktorantów i studentów skupiła się na niedawno wydanej książce wybitnego amerykańskiego filozofa, Thomasa Nagela, Umysł i kosmos. Dlaczego materialistyczna, neodarwinowska koncepcja natury niemal na pewno jest błędna? (Warszawa 2021). Książka została wybrana w głosowaniu spośród listy 10 publikacji zaproponowanych przez pracowników Instytutu.

 

***

  • Zapowiedzi na maj: dwie debaty książkowe wokół ważnych publikacji filozoficznych!

17 maja (wtorek) o godz. 17:00 zapraszamy na kolejną debatę filozoficzną online wokół istotnych publikacji książkowych naszych pracowników oraz badaczy z nami współpracujących. Tym razem skupimy się na książce dra Kamila Moroza (UJ), pt. Intencjonalność i trauma. Odkrywając podmiotowość z Husserlem i Freudem”.  Swój udział w wydarzeniu potwierdzili: prof. dr hab. Paweł Dybel (UW), dr hab. Jarosław Jakubowski (UKW Bydgoszcz),  dr Robert Grzywacz SJ (AIK). Debatę poprowadzi dr Magdalena Kozak z naszej Uczelni. Spotkanie będzie  można oglądać na kanale Youtube AIK.

***

Druga z zaplanowanych debat książkowych to dyskusja wokół właśnie opublikowanego doktoratu mgra Filipa Borka (UW) pt.  Świat, fenomen, źródło.  Fenomenologiczna interpretacja Vom Wesen der Wahrheit Heideggera" . Zaproszenie do debaty nad 740 stronami fenomenologicznego namysłu nad tekstem Heideggera, przyjęli: prof. dr hab. Maria Gołębiewska (IFiS PAN), dr hab. Paweł Korobczak (UWr), dr hab. Daniel R. Sobota, prof. IFiS PAN, dr hab. Jacek Surzyn (AIK). Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia 24 maja (wtorek) o godz. 17:00 na kanale Youtube AIK. Debatę poprowadzi dr Magdalena Kozak (AIK).