Strona główna mgr Jolanta Gisman-Stoch


mgr Jolanta Gisman-Stoch

Pedagog sztuki ze specjalnością grafika warsztatowa i animator działań artystycznych oraz certyfikowany arteterapeuta (certyfikat „Kajros” 44/2019), członek Stowarzyszenia Polskich Arteterapeutów „Kajros”. Od 34 lat związana z Uniwersytetem Śląskim, Wydziałem Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie.

Od 14 lat prowadzi autorskie, terenowe obozy twórcze dla studentów animacji społeczno–kulturalnej i edukacji kulturalnej Uniwersytetu Śląskiego, łączące pracę twórczą w środowisku naturalnym z pracą animacyjną i refleksją nad działaniem twórczym. Obozy są podsumowywane publikacjami artystycznymi, realizowanymi w formie wystaw i aranżacji przestrzeni. Ostatnia wystawa: „11 Lotów Ikara” (2019), pracownia animacji „Pod Aulą”, Wydział Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Autorka ponad 120 twórczych warsztatów artystycznych z zakresu edukacji, animacji artystycznej i arteterapii, przygotowanych w odpowiedzi na potrzeby różnych grup. Swoje działania prowadzi we współpracy z wieloma instytucjami edukacyjnymi, społecznymi i kulturalnymi - między innymi: Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach, Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka, Fundacją „Bliżej Nas”, Fundacją ING Bank Dzieciom. Prowadzi warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci z porażeniem mózgowym i ich rodzin, ludzi starszych, młodzieży, dzieci, kobiet borykających się z problemem przemocy domowej. Od 12 lat instruktorka zajęć terapii ruchem (Uzdrowiskowy Instytut Zdrowia „Ustroń”).

Od 1993 roku współpracuje z Malcolmem Rossem, obecnie emerytowanym dyrektorem Instytutu Badań nad Sztuką i Rozwojem Uniwersytetu Exeter UK. W ramach tej współpracy realizuje wspólne warsztaty, tłumaczy teksty i bierze udział we wspólnych projektach dotyczących dynamiki twórczych procesów ekspresyjnych i towarzyszenia w tych procesach. Współautorka książki: Malcolm Ross with Jolanta Gisman-Stoch, Cultivating the Arts in Education and Therapy. Routledge, London, New York 2011;

W 2017 na zaproszenie ECArTE (Europejskie Konsorcjum Uniwersytetów Kształcących Arteterapeutów) wygłosiła wykład otwierający XIV konferencję ECArTE, która odbyła się po raz pierwszy w Polsce, w Akademii Ignatianum w Krakowie oraz poprowadziła warsztaty arteterapeutyczne dla uczestników konferencji. W 2019 r. wygłosiła wykład inaugurujący rok akademicki na Wydziałach Arteterapii w Amersfoort na zaproszenie Utrecht University of Applied Science w Holandii. Od dwóch lat związana również z Akademią Ignatianum.

 

Sama aktywnie uprawia sztukę.