28.11.2022

Podsumowanie akcji Kredkobranie


Zakończyła się 5. edycja ogólnopolskiej akcji charytatywnej Kredkobranie prowadzonej przez Fundację Ignatianum. Zbiórka przyborów szkolnych i materiałów plastycznych odbywała się przez cały wrzesień m.in. w szkołach i przedszkolach w całej Polsce. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Pokoloruj przyszłość na 5”.

- W ten sposób chcieliśmy zwrócić uwagę naszych Darczyńców na naszą odpowiedzialność za młode pokolenie Polaków mieszkających na Kresach, na ich rozwój i wkraczanie w dorosłość. Miła atmosfera w polskich szkołach na Kresach to zasługa wykwalifikowanej kadry, która dba o rozwój dzieci i młodzieży, ale też o ich naukę języka polskiego, polskiej kultury i tradycji. Poprzez Kredkobranie chcemy, aby dzieci i młodzież miała zapewnione wyprawki szkolne składające się z podstawowych przyborów szkolnych i materiałów plastycznych. Nowe rzeczy dodają im większej chęci do nauki, ale też wywołują uśmiech na twarzy. Ci młodzi to nasi ambasadorowie polskości na Kresach i opiekunowie polskich miejsc pamięci, tak jak ich rodzice i dziadkowie. Musimy o nich dbać, aby niejako spłacić dług wdzięczności – zaznacza Tomasz Konturek – prezes Fundacji Ignatianum oraz koordynator i pomysłodawca Kredkobrania.

Organizatorzy cieszą się ze wszystkich przekazanych darów. Za każdym darem stoi konkretny młody człowiek, który dał coś od siebie swojemu rówieśnikowi, a przy tym angażuje się w działalność wolontaryjną. Do magazynu dotarła spora paczka z jednej z warszawskich szkół, do której trójka uczniów dołączyła list, w którym napisali, że z własnych oszczędności i przy poparciu rodziców dołączyli do Kredkobrania.

Trudniejsze czasy, w których żyjemy, związane z wojną w Ukrainie i wysokimi cenami produktów, spowodowały mniejszy ogólny wynik Kredkobrania. Jak pokazują statystyki, w magazynie organizatorów zgromadzono prawie 60 000 sztuk kompletów i opakowań różnych przyborów szkolnych m.in.: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, przyborów piśmienniczych i plastycznych itd. Dary trafiły z około 300 placówek edukacyjnych, szkół, przedszkoli, ale też od indywidualnych darczyńców z całej Polski.

- Widać tendencję spadkowa, jednak wcale nas to nie dziwi i jest to dla nas w pełni zrozumiałe. Za wszystkie dary i wszelkie zaangażowanie w zbiórkę serdecznie dziękujemy.  Za każdy przekazany dar bardzo dziękujemy w imieniu młodych Polaków z Kresów. Będziemy starali się obdarować jak największą ilość dzieci, jednak już teraz wiemy, że będzie to trudniejsze. Mimo wszystko mamy nadzieje, że wojna za wschodnią granicą jak najszybciej się zakończy i przyszłoroczna akcja powróci do poziomu minimum z 2021 roku – dodaje Tomasz Konturek.

W dniach 9-13 listopada 2022 r. wolontariusze udali się na Litwę, gdzie w polskich placówkach edukacyjnych przekazali zebrane dary. Odwiedzili szkoły i przedszkola: w rejonach wileńskim, święciańskim, solecznickim m.in. przedszkole w Ejszyszkach, Białej Wace, Solecznikach, Gimnazjum w Butrymańcach, Turgielach, Dziewieniszkach, Solecznikach, Podbrodziu, Wilnie. Dary dotarły również do wileńskiego Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki prowadzonego przez s. Michaelę Rak.

11 listopada ekipa Kredkobrania wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych na Cmentarzu na Rossie z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

Patronat honorowy nad akcją objęli: ks. abp Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, Łukasz Kmita, Wojewoda Małopolski, Barbara Nowak, Małopolski Kurator Oświaty oraz ks. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. AIK, Rektor Akademii Ignatianum w Krakowie.