Strona główna Uczelnia Komunikaty Ruszyła szósta edycja kursu MOOC Edukacja STEAM w przedszkolu


25.11.2022

Ruszyła szósta edycja kursu MOOC Edukacja STEAM w przedszkolu


Ogólnopolska platformie edukacyjna NAVOICA, znajdująca się pod adresem https://navoica.pl/, to miejsce w sieci,  w którym można skorzystać z bardzo  bogatej oferty kursów realizowanych w trybie zdalnym. Kursy online, typu MOOC, w których można bezpłatne uczestniczyć realizowane są przez różne polskie uczelnie i instytucje edukacyjne. Formuła kursów MOOC (ang. Massive Open Online Courses) zapewnia szeroki dostęp do wiedzy wszystkim zainteresowanym, którzy chcą w dogodnym dla siebie czasie i miejscu poszerzać swoje kompetencje.

Katedra Badań nad Dzieckiem Akademii Ignatianum w Krakowie w latach 2020-2021 realizowała w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego projekt zatytułowany „Wsparcie edukatorów wychowania przedszkolnego w zakresie edukacji STEAM” (POWR.03.01.00-00-W036/18-00). Kierownikiem projektu była dr hab. Barbara Surma, prof. AIK. Projekt obejmował zaprojektowanie i implementację kursu Edukacja STEAM w przedszkolu. Na wiosnę 2021 roku rozpoczęła się pierwsza edycja, a obecnie, w październiku 2022 roku ruszyła już 6 edycja tego kursu. Kurs cieszy się dużym zainteresowaniem, nie tylko wśród studentów, ale również nauczycieli wychowania przedszkolnego. Kurs ukończyło także szerokie grono osób zainteresowanych ogólnie ideą edukacji STEAM, w tym rodziców pragnących poznać przykłady aktywności pozwalających na rozwijanie u dzieci nowych, przydatnych w życiu umiejętności. Podstawowym bowiem elementem edukacji STEAM jest integracja różnych dziedzin nauki oraz propozycje zajęć opartych na przeprowadzanych samodzielnie eksperymentach, projektach oraz rozwiązywaniu problemów. Takie  interdyscyplinarne podejście do zdobywania wiedzy przynosi wiele korzyści, szczególnie u małych dzieci, gdyż podtrzymuje często obserwowaną u nich,  naturalną potrzebę  zaspokajania ciekawości, która prowadzi je do odkrywania coraz to nowych rzeczy.

Kurs będzie dostępny na platformie Navoica jeszcze do końca sierpnia 2023 roku, dlatego w imieniu całego zespołu prowadzącego serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do zapisania się na kurs. Film promujący kurs, przybliżający jego cele i założenia można znaleźć w serwisie YouTube https://www.youtube.com/watch?v=EMSwnfbJg4c , a bezpośredni link do kursu to:  https://navoica.pl/courses/course-v1:Akademia_Ignatianum_w_Krakowie+AIK_WP_05+2022_E06/about

 

dr Irena Pulak