Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Tony dobroci zebrane! Podsumowanie akcji "Rodacy-Bohaterom"


29.01.2019

Tony dobroci zebrane! Podsumowanie akcji "Rodacy-Bohaterom"


Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie przyłączył się do akcji „Rodacy – Bohaterom”, której inicjatorem jest wrocławskie Stowarzyszenie Odra – Niemen, zaś zbiórkę w Krakowie i Małopolsce koordynuje nasza Uczelnia oraz małopolski oddział Stowarzyszenia. Dziś na briefingu prasowym podsumowano jej rezultaty. Tylko w Małopolskim Urzędzie Wojewódzki, udało się zebrać produkty ważące w sumie ponad 300 kg!

Pamiętamy – pomagamy

Akcja „Rodacy – Bohaterom” odbyła się po raz dwunasty. Aktualna edycja ukierunkowana była na zbiórkę darów żywnościowych oraz chemii wykorzystywanej w gospodarstwach domowych. Z zebranych artykułów powstają jednolite paczki, które wraz z dołączonymi życzeniami świąteczno-noworocznymi zostaną przekazane Polakom na dawnych Kresach.

Nasi rodacy mieszkający na terenie Białorusi, Litwy, Ukrainy i Mołdawii, do których już wkrótce wyruszy transport darów, to osoby żyjące w ubóstwie, starsze, zmagające się z trudnościami zdrowotnymi. Wszyscy oni ze wzruszeniem przyjmują każdy gest otwartego serca ze strony rodaków z Polski. To dla nich dowód wdzięczności za walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz podziękowanie za opiekę, jaką sprawują nad polskimi miejscami pamięci na tych terenach.

 

  

Ponad 300 kg dobra

Zbiórkę produktów spożywczych takich jak: kawa, herbata, czekolada, owoce i warzywa w puszkach, cukier, olej oraz artykuły chemiczne niezbędne w gospodarstwach domowych prowadziliśmy także w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie.

- Jestem bardzo wzruszony tym, jak mieszkańcy Małopolski włączyli się w prowadzoną także przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie akcję. Zbiórka trwała dziesięć dni, a nie było dnia, bym nie spotkał na korytarzu osób niosących swój wkład do paczek. To piękny wyraz otwartych serc, szacunku i solidarności z naszymi rodakami mieszkającymi na Kresach. Dziękuję każdemu, kto odpowiedział na naszą akcję, dokładając choćby jedną, symboliczną rzecz do paczek. Dziękuję także każdemu, kto o akcji „Rodacy – Bohaterom” powiedział swoim bliskim, sąsiadom, znajomym. Niemała w nagłośnieniu akcji zasługa mediów, za co również pragnę serdecznie podziękować. Wspólnie dajemy naszym rodakom z Kresów mocny sygnał, że o nich pamiętamy i chcemy ich wspieraćpowiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.  

Dary przyniesione do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie przez mieszkańców województwa małopolskiego oraz przez pracowników naszego Urzędu ważą ponad 300 kg!  

Do akcji przyłączył się także Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Krakowie, który odpowiadając na apel wojewody Piotra Ćwika, przeprowadził zbiórkę w swojej instytucji, a następnie dostarczył zebrane artykuły do Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

 

600 paczek, a to jeszcze nie wszystko…

Obecnie w krakowskim magazynie koordynatorów akcji znajduje się już 600 jednakowych paczek z żywnością długoterminową oraz chemią niezbędną w gospodarstwie domowym. Kolejne są przygotowywane.

- Gdy patrzymy na magazyn darów, jest wielka radość. Mieszkańcy Krakowa i województwa małopolskiego po raz kolejny pokazali, że są ludźmi wielkiego serca. Każdy przyniesiony kilogram cukru, makaronu, ryżu pokazuje, że los Polaków na Kresach nie jest im obojętny. Na chwilę obecną w krakowskim magazynie zapakowanych mamy prawie 600 jednakowych paczek z żywnością długoterminową; to jest około 7 ton żywności. Darów mamy jeszcze bardzo dużo. Liczę, że uda się przygotować jeszcze około 200 paczek, co będzie rekordem, jeśli chodzi o nasze zbiórki w Krakowie. Jest to dla  wszystkich wolontariuszy wielka radość. W tym roku grono wolontariuszy się powiększyło o kolejnych studentów, ale też uczniów szkół, którzy przychodzą pakować paczki – mówił Tomasz Konturek, pełnomocnik rektora Akademii Ignatianum do spraw społecznych i sekretarz zarządu Fundacji Ignatianum.

 

  

Z najlepszymi życzeniami świąteczno-noworocznymi

Pierwszy transport darów wyruszy już za kilka dni na Litwę do Solecznik, Podbrodzia i Wilna. Każda z przygotowanych paczek będzie opatrzona kartką świąteczno-noworoczną, która jest symbolicznym wyrazem pamięci o Polakach mieszkających na Kresach. Kartki zostały przygotowane przez darczyńców oraz uczniów małopolskich szkół.

 

 

- To jest nasz przekaz, to są nasze życzenia: jesteśmy wspólnotą, która chce się wspierać. Wysyłamy Polakom na Kresach paczki, ale też serdeczne pozdrowienia i wyrazy więzi, wyrazy łączności z nimi – mówi wojewoda Piotr Ćwik.

- Mimo że zbiórka darów już się zakończyła, to cały czas prosimy o wsparcie finansowe naszej inicjatywy. Prosimy o wpłaty na konto Stowarzyszenia Odra-Niemen. Potrzebujemy funduszy m.in. na transport darów na Kresy. Zebrane fundusze przeznaczane są również na renowację polskich miejsc pamięci na Kresach i projekty, których odbiorcami są Polacy z Kresów  dodaje Tomasz Konturek, pełnomocnik rektora Akademii Ignatianum do spraw społecznych.

 

Biuro Prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego