Strona główna Uczelnia Uniwersytet Struktura Administracja Biuro Promocji Komunikaty Zakres pomocy AIK dla migrantów m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii


21.03.2022

Zakres pomocy AIK dla migrantów m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii


Realizacja projektów pomocy dla migrantów m.in. z Ukrainy, Białorusi czy Mołdawii przez Akademię Ignatianum w Krakowie rozpoczęła się już w 2019 roku, gdy powstały pierwsze inicjatywy na szeroką skalę.

Projekt WIEM to najnowszy twór. Dokładny plan funkcjonowania nowego projektu był szlifowany się przez wiele miesięcy, a oficjalnie zaczął działać w lipcu 2021 roku. Głównym celem jest pomoc migrantom w ramach podnoszenia ich kwalifikacji zawodowych. Przez cały tydzień na terenie Uczelni prowadzone są zajęcia grupowe bądź indywidualne. Oferta dla obcokrajowców zawiera m.in.: nauczanie języka polskiego, przekazywanie przydatnych informacji dotyczących codziennego życia w Polsce (m.in. specjalne zajęcia o opiece medycznej) czy porad, w jaki sposób można odnaleźć się na skomplikowanym rynku pracy (zajęcia z pisania CV czy projektowania własnego biznesu). Projekt oferuje również wsparcie psychologiczne dla migrantów i uchodźców wojennych, próbujących odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości.

Szczególnym zainteresowaniem cieszą się zajęcia z języka polskiego dla migrantów i uchodźców. Zajęcia te prowadzone są w formie klubów konwersacyjnych z uwzględnieniem podziału na poziomowane grupy przez Panią Ewelinę Skibińską, Joannę Warecką oraz Dorotę Krasoń. Obecnie funkcjonują również zajęcia dla tzw. grup 0 - osób, które dopiero rozpoczynają swoją naukę języka polskiego. Lekcje prowadzone są w formie duetów polsko-ukraińskich, aby pomóc nowicjuszom postawić swoje pierwsze kroki w nauce nowego języka. O sukcesie tych zajęć mówi liczba utworzonych grup 0 – aktualnie jest ich już 5, a to dopiero początek!

Akademia Ignatianum angażuje również swoich wolontariuszy w aktywne działanie na rzecz uchodźców — stale pomagają oni w punktach takich jak Hotel Felix czy Dworzec PKP w Krakowie. Placówka umożliwia również uchodźcom nocleg w pokojach gościnnych na terenie Uczelni. W minionym tygodniu delegacja zaprzyjaźnionych funkcjonariuszy hiszpańskiej policji przyjechała busami do Polski, aby zabrać grupy uchodźców do Hiszpanii, przywożąc równocześnie dary dla tych pozostających w Polsce.

Będziemy Państwu stale relacjonować nowe działania Akademii Ignatianum w Krakowie.

 

Klaudia Figiel

 

 

Więcej informacji na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy pod adresem:

https://ignatianum.edu.pl/pomoc-uchodzcom-z-ukrainy.